Wszystko o altanach ogrodowych
Wybudowanie altany w ogrodzie nie powinno przysporzyć nikomu większych problemów. Przy podstawowych umiejętnościach majsterkowicza i dobrych chęciach można ją wykonać samodzielnie. Istnieje jednak kilka ważnych wskazówek, o których warto pamiętać rozpoczynając budowę.
Altana ma być miejscem wypoczynku, kątem gdzie spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi i możemy podziwiać swój ogród. Jej zadaszenie ma chronić nas przed deszczem i umożliwiać grillowanie bez względu na pogodę.
Altana ogrodowa – konstrukcja
Konstrukcja altany najczęściej jest dość lekka – składają się na nią słupy podtrzymujące dach, a pomiędzy nimi często zamontowane są ażurowe ścianki wysokości ok. metra. Altana ogrodowa może stać na ziemi lub wykonanej z desek, czy kamieni podłodze. To już kwestia gustu i wyobraźni konstruktora.
Materiałem najczęściej stosowanym w budowie altan jest drewno np. sosnowe. Przed rozpoczęciem budowy, każdy element należy zabezpieczyć specjalnymi produktami do drewna przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi.
W przypadku stawiania lekkiej altany z drewna, wystarczające będą betonowe stropy fundamentowe. Mocuje się w nich kątowniki lub kotwy wykonane z metalu, a w nich z kolei osadza się drewniane słupy podtrzymujące dach.
Aby połączyć drewniane elementy ścian najlepiej użyć ocynkowanych elementów metalowych lub specjalnych łączników ze stali nierdzewnej. Cała konstrukcja zależna jest od kształtu altany – jeśli jest ona prostokątna jej dach powinien być czterospadowy, natomiast w przypadku altany sześciokątnej – sześciospadowy. Do pokrycia dachu można zastosować trzcinę lub słomę lub mniej efektowną, ale wytrzymałą papę.
Altana ogrodowa- odpowiednie miejsce
Chcąc wybrać najlepsze miejsce na altanę ogrodową należy uwzględnić jej przeznaczenie i wielkość działki. Jeśli chcemy odpocząć w niej w otoczeniu zieleni, powinna być umiejscowiona w głębi ogrodu, daleko od ulicy i domu. Jeżeli nie dysponujemy dużą powierzchnią, a altana ma być miejscem do wspólnego jedzenia, grillowania – lepiej postawić ją blisko domu, co oszczędzi nam długodystansowego biegania z talerzami. Warto jednak pamiętać, że budując altanę ogrodową blisko domu, należy dopasować jej wygląd do stylu budynku.