Układ wnętrza w domu energooszczędnym jest jednym z najważniejszych elementów, charakteryzujących tego typu budynki. Odpowiedni projekt i rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń ma ogromny wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię.
To, gdzie umiejscowimy swoją sypialnię, kuchnię, czy łazienkę ma znaczący wpływ na zmniejszenie energochłonności budynku i zależnie od ich położenia, można mieć kontrolę nad sterowaniem temperaturą uzyskiwaną w każdym pomieszczeniu.

Przy wykonywaniu projektu domu energooszczędnego, najważniejszą kwestią jest zatem przestrzeganie zasad strefowania przy jednoczesnym uwzględnieniu przestrzeni buforowych.

Co to jest strefowanie termiczne?

, Układ wnętrz w domu energooszczędnym

Ze względu na położenie geograficzne danego domu na posesji, pomieszczenia wewnątrz budynku można podzielić na te najbardziej nasłonecznione, osłonięte od chłodu, a także te gdzie zwykle temperatura jest niższa niż w pozostałych miejscach.

Wykorzystywanie naturalnej ochrony termoizolacyjnej jest elementem tzw. systemu strefowania w budynkach energooszczędnych. Budynek można więc podzielić na różne strefy, w zależności od temperatury jaka w nich panuje, a to z kolei jest zależne od położenia geograficznego.

Najważniejszym czynnikiem, który składa się na system naturalnej ochrony termoizolacyjnej domu jest ekspozycja na słońce. Najlepszym położeniem jest pod tym względem strona południowa i południowo – zachodnia.

Planując zatem rozmieszczenie i układ posesji, należy to zrobić tak, aby pomieszczenia, w których ma być więcej energii cieplnej były w optymalnym położeniu.
Przeznaczenie poszczególnych stref powinno być zgodne ze strefami naturalnego ciepła.
Takie rozwiązania korzystnie wpłyną na ekonomię budynku, poprzez zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Dom energooszczędny – jak rozplanować wnętrze?

, Układ wnętrz w domu energooszczędnym

Tam gdzie przez większość dnia padają promienie słoneczne, powinny być zaplanowane pomieszczenia dzienne, w których będziemy spędzać najwięcej czasu. Może to być zatem salon, jadalnia, pokój dziecięcy – wszystko zależne oczywiście od trybu życia.

Pomieszczenia te powinny znajdować się więc od strony południowej i południowo – zachodniej.
Sypialnie i łazienki najlepiej z kolei umiejscowić od strony wschodniej, natomiast pomieszczenia mniej reprezentacyjne takie jak schowki, garderoby, czy spiżarnie od północy. Część północna jest również dobra na hole wejściowe oraz kuchnie.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę z BAT ?

Przestrzenie buforowe – co to takiego?

, Układ wnętrz w domu energooszczędnym

Budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię, mają w planie pomieszczenia niewymagające ogrzewania – nie tylko te usytuowane od strony północnej. Części gospodarcze domu, magazyny,
stanowią bardzo ważną strefę izolującą i stają się buforem cieplnym, który chroni ogrzewane pomieszczenia. Znajdujące się w nich urządzenia takie jak kuchenki, pralki itp., stają się źródłem ciepła eksploatacyjnego, a panująca w nich temperatura stanowi świetną izolację wpływającą na zmniejszenie strat ciepła od strony północnej.

Realizacje fotowoltaiczne wykonane przez specjalistów z Bat

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Fotowoltaika inwestycja w oszczędności
Ekologiczne instalacje
dom energooszczędny – rozważny plan budowy