Układ wnętrz w domu energooszczędnym
Układ wnętrza w domu energooszczędnym jest jednym z najważniejszych elementów, charakteryzujących tego typu budynki. Odpowiedni projekt i rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń ma ogromny wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię.
To, gdzie umiejscowimy swoją sypialnię, kuchnię, czy łazienkę ma znaczący wpływ na zmniejszenie energochłonności budynku i zależnie od ich położenia, można mieć kontrolę nad sterowaniem temperaturą uzyskiwaną w każdym pomieszczeniu.
Przy wykonywaniu projektu domu energooszczędnego, najważniejszą kwestią jest zatem przestrzeganie zasad strefowania przy jednoczesnym uwzględnieniu przestrzeni buforowych.
Co to jest strefowanie termiczne?
Ze względu na położenie geograficzne danego domu na posesji, pomieszczenia wewnątrz budynku można podzielić na te najbardziej nasłonecznione, osłonięte od chłodu, a także te gdzie zwykle temperatura jest niższa niż w pozostałych miejscach.
Wykorzystywanie naturalnej ochrony termoizolacyjnej jest elementem tzw. systemu strefowania w budynkach energooszczędnych. Budynek można więc podzielić na różne strefy, w zależności od temperatury jaka w nich panuje, a to z kolei jest zależne od położenia geograficznego.
Najważniejszym czynnikiem, który składa się na system naturalnej ochrony termoizolacyjnej domu jest ekspozycja na słońce. Najlepszym położeniem jest pod tym względem strona południowa i południowo – zachodnia.
Planując zatem rozmieszczenie i układ posesji, należy to zrobić tak, aby pomieszczenia, w których ma być więcej energii cieplnej były w optymalnym położeniu.
Przeznaczenie poszczególnych stref powinno być zgodne ze strefami naturalnego ciepła.
Takie rozwiązania korzystnie wpłyną na ekonomię budynku, poprzez zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Dom energooszczędny – jak rozplanować wnętrze?
Tam gdzie przez większość dnia padają promienie słoneczne, powinny być zaplanowane pomieszczenia dzienne, w których będziemy spędzać najwięcej czasu. Może to być zatem salon, jadalnia, pokój dziecięcy – wszystko zależne oczywiście od trybu życia.
Pomieszczenia te powinny znajdować się więc od strony południowej i południowo – zachodniej.
Sypialnie i łazienki najlepiej z kolei umiejscowić od strony wschodniej, natomiast pomieszczenia mniej reprezentacyjne takie jak schowki, garderoby, czy spiżarnie od północy. Część północna jest również dobra na hole wejściowe oraz kuchnie.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę z BAT ?
Przestrzenie buforowe – co to takiego?
Budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię, mają w planie pomieszczenia niewymagające ogrzewania – nie tylko te usytuowane od strony północnej. Części gospodarcze domu, magazyny,
stanowią bardzo ważną strefę izolującą i stają się buforem cieplnym, który chroni ogrzewane pomieszczenia. Znajdujące się w nich urządzenia takie jak kuchenki, pralki itp., stają się źródłem ciepła eksploatacyjnego, a panująca w nich temperatura stanowi świetną izolację wpływającą na zmniejszenie strat ciepła od strony północnej.
Realizacje fotowoltaiczne wykonane przez specjalistów z Bat
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Fotowoltaika inwestycja w oszczędności
Ekologiczne instalacje
dom energooszczędny – rozważny plan budowy