Świetliki tunelowe zamiast tradycyjnego okna na dachu
Świetliki tunelowe to świetne rozwiązanie dla pomieszczeń, które są słabo oświetlone lub całkowicie pozbawione dostępu do promieni słonecznych. Jest to również dobra alternatywa dla tradycyjnych okien np. na poddaszu.
Świetliki zapewniają zdecydowanie lepsze oświetlenie pomieszczeń niż sztuczne światło. Wydajność żarówki energooszczędnej o mocy 15 W to 490 lumenów, natomiast wydajność świetlika to ok 2100 do 6500 lumenów.
Jak zbudowany jest świetlik tunelowy?
Świetliki dachowe składają się z elementu dachowego montowanego do drewnianych łat dachu, tunelu światłonośnego i akrylowej szyby z pierścieniem maskującym, który trzeba zamontować na suficie. Elementem dachowym może być m.in. szyba hartowana, przez którą wpada światło słoneczne. Szyby takie są przystosowane nawet do najbardziej ekstremalnych warunków pogodowych, a specjalnie skonstruowana powłoka sprawia, że zanieczyszczenia usuwane są przez deszcz.
Tunel świetlika od wewnątrz pokrywa lustrzana powłoka refleksyjna, która zapewnia odbicie nawet 98% promieni słonecznych. Dzięki takiej budowie, nawet najciemniejsze wnętrza są wystarczająco doświetlone.
Niektóre świetliki wyposażone są dodatkowo w zestaw oświetlenia elektrycznego i po zmroku mogą spełniać rolę lamp sufitowych.
Na co zwracać uwagę przy wyborze świetlika tunelowego?
Wybierając świetliki, przede wszystkim należy brać pod uwagę długość tunelu światłonośnego.
Największa odległość między dachem a sufitem w przypadku świetlików tunelowych bez elementów przedłużających, powinna wynosić ok 1,8m, a z elementami przedłużającymi do 6 m.
W wersji standardowej świetliki posiadają szyby matowe, ale można do nich dokupić dodatkowe szyby wewnętrzne, które zapewnią różny stopień rozproszenia światła. Pozwala to na łatwiejsze dopasowanie rodzaju oświetlenia naturalnego do warunków jakie panują w danym pomieszczeniu.