Stolarka, izolacja, instalacje – niezbędne zakupy
Po wykonaniu zadaszenia, możemy przystąpić do montażu okien i drzwi zewnętrznych. Potrzebne będą materiały montażowe takie jak: kotwy do osadzenia ościeżnic, taśmy do uszczelniania i pianka poliuretanowa.
Warto wiedzieć, że większość sklepów budowlanych ma w swoim składzie standardowe okna PCV, więc jeśli chcemy zamówić nietypową stolarkę, lepiej zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ czas oczekiwania może wynieść nawet do 4 tygodni.
Największe doświadczenie w montażu okien i drzwi mają dekarze, dlatego warto zdążyć z ich zakupem zanim opuszczą dach.
Na tym etapie możemy również kupić i zainstalować bramę garażową. Napęd do bramy może jeszcze poczekać.
Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne to na czas budowy najlepiej zainstalować w nich tani zamek tymczasowy, a po zakończeniu prac wymienić go na docelowy.
Razem z zakupem stolarki trzeba kupić też parapety zewnętrzne, które zamontujemy po wykończeniu ścian, montowane po wyschnięciu tynków wewnątrz budynku.
Ważna informacja
Przy zamawianiu stolarki okiennej, nie można już zmieniać wielkości ani kształtu okien. Wszystko musi być zgodne z projektem. Wszystkie zmiany muszą być wprowadzone w projekcie na etapie jego adaptacji.
Ściany – ocieplanie i elewacje
Lista zakupów jest tu uzależniona od rodzaju materiału elewacyjnego jaki ustalił projektant. Jeśli np. będzie to tynk i system ociepleniowy ETICS, to wszystkie niezbędne produkty są jasno wyszczególnione.
W specyfikacji materiału możemy znaleźć informację do jakiego materiału ociepleniowego się nadaje – zwykle jest to styropian lub wełna mineralna, fasadowa.
Ponadto wymienione są konkretne produkty – typ kleju, rodzaj preparatów gruntujących i farb podkładowych, typ zaprawy do warstwy zbrojeniowej, rodzaj tynku cienkowarstwowego – najczęściej będzie to akrylowy, mineralny, silikatowy lub silikonowy tynk.
Niezbędna będzie też siatka z włókna szklanego do zbrojenia podkładu pod tynk.Przydatna może być również listwa startowa, którą mocuje się na dole ściany oraz kołki do dodatkowego mocowania ocieplenia.
W przypadku ścian trójwarstwowych, ściany nośne ociepla się styropianem lub wełną mineralną, a następnie obmurowuje pustakami, bloczkami lub cegłami. Na koniec wykańcza się dowolnym tynkiem.
Można również wymurować ścianę klinkierem, ale jest to droższe rozwiązanie.
Gdy ściany są jednowarstwowe, będziemy potrzebowali tynku mineralnego, który zapewni przepuszczalność oraz specjalnego preparatu gruntującego.
Instalacje
Kiedy dom jest już w stanie zamkniętym, potrzebne będą kolejne materiały instalacyjne.
Na początek należy rozprowadzić instalację wodno – kanalizacyjną. Listę niezbędnych produktów hydraulicznych przygotowuje najczęściej ekipa hydraulików.
Po zakończeniu części hydraulicznej, swoją pracę mogą rozpocząć elektrycy, rozprowadzając przewody podtynkowe – elektryczne, telefoniczne, alarmowe. Wszystkie przewody powinny znajdować się w bruzdach wyciętych w murach.
Niezbędne będą dlatego rury, mufy, obejmy, przedłużki, a także z części instalacyjnej – kable, puszki, peszle i kostki elektryczne.
System ogrzewania wykonujemy zgodnie z projektem, a w przypadku większej zmiany konieczna jest adaptacja.
W zależności od preferencji możemy zakupić kocioł podłączany do komina lub zainwestować w ogrzewanie podłogowe albo system DGP – czyli Dystrybucja Gorącego powietrza, który rozprowadza ciepło wytwarzane przez kominek.
Ważna informacja
Zanik kupimy grzejniki, musimy koniecznie sprawdzić w jaki sposób wyprowadzone są rury centralnego ogrzewania. Od tego zależy sposób podłączenia grzejników, czyli narzuca to ich wybór. Najpopularniejsze są podłączenia dolne, ale mogą być też boczne lub środkowe. W projekcie należy też sprawdzić moc grzejników.