Śrubokręty – jakie będą najbardziej przydatne w domu?
Śrubokręt jest jednym z podstawowych narzędzi, które każdy powinien posiadać w domu. Jako, że potrzebujemy ich często w różnych sytuacjach, najlepiej wyposażyć się w komplet śrubokrętów z różnymi końcówkami i różnej wielkości.
Mało kto wie, że nazwa śrubokręt nie do końca oddaje funkcję tego narzędzia – prawidłowe określenie to wkrętak, ponieważ używa się go do wkrętów, a nie śrub, ale będziemy używać nazewnictwa, które przyjęło się dawno temu i funkcjonuje do dziś.
Śrubokręt składa się ze specjalnego grota zakończonego częścią wkręcającą i rękojeści. Ta druga może być drewniana lub plastikowa- często też jest pokryta gumą, dla większej wygody trzymania.
Śrubokręty lepszej jakości posiadają grot, który przechodzi przez całą rękojeść i zakończone są metalową tarczą przypominającą kapsel. Długość grotów jest różna – te krótsze nadają się do bardziej precyzyjnych prac.
Co warto wiedzieć o śrubokrętach?
Jednym wkrętakiem o standardowej wielkości damy radę przykręcić lub wykręcić tylko wkręty o konkretnym rozmiarze i rodzaju wykonanego cięcia. Z tego powodu tak jak wcześniej pisaliśmy, najlepiej mieć pod ręką zestaw śrubokrętów – od najmniejszych do największych z różnymi rodzajami końcówek. Kiedy włożymy końcówkę w wycięcie wkręta, nie może być luzu.
Kupując zestaw śrubokrętów, najczęściej otrzymujemy go w bardzo wygodnej i poręcznej walizce. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są wkrętaki, których grot można wyjąć i na obu końcach znajduje się inna końcówka robocza – np. z jednej strony krzyżowa, z drugiej płaska.
Do prac przy instalacjach elektrycznych, niezbędne są specjalne wkrętaki elektrotechniczne. Posiadają one izolację w grocie, która zabezpiecza nas przed porażeniem prądem. Lepsze modele wyposażone są w czujnik napięcia.
Rodzaje śrubokrętów ze względu na końcówkę roboczą:
– Śrubokręty płaskie – odpowiednie do wkrętów z poprzecznym nacięciem,
– Śrubokręty krzyżakowe – oznaczone PH lub H- do wkrętów z nacięciem krzyżowym,
– Śrubokręty krzyżakowe z oznaczeniem PZ- do wkrętów krzyżakowych z dodatkowymi nacięciami,
– Śrubokręty torx oznaczone jako T lub TX- do wkrętów typu Torx posiadających nacięcie w kształcie sześcioramiennej gwiazdy,
– Śrubokręty z końcówką imbusową – do wkrętów z heksagonalnym gniazdem.
– Śrubokręty uniwersalne – z wymiennymi końcówkami – do jednego korpusu – rękojeści, można zamocować różne bity – końcówki. Kupić je można w zestawach liczących od kilkunastu do ponad stu bitów. Znajdują się wśród nich także klucze nasadowe do przykręcania i odkręcania śrub oraz specjalne przedłużki, dzięki którym dotrzemy do różnych zakamarków.