Ściany, stropy, dach – niezbędne zakupy
Materiały do budowy ścian to nasze pierwsze duże zamówienie.
Na pierwszym miejscu należy kupić kilkanaście do kilkudziesięciu palet z bloczkami albo pustakami. Niezbędne będą również worki z zaprawą murarską w odpowiedniej ilości albo w zależności od sposobu wykonania kilka kartonów puszek ze specjalnym klejem.
Ponadto przydać się mogą bloczki i pustaki uzupełniające oraz narożne. Są one wskazane przy murowaniu ścian jednowarstwowych bez ocieplenia.
Ściany
Na tym etapie zakupić można prefabrykowane lub półfabrykowane elementy nadprożowe. Jeśli planujemy montowanie rolet w oknach, to ich skrzynka będzie stanowiła zarazem nadproże, dlatego warto uwzględnić to w zamówieniu. Oprócz typowych materiałów ściennych potrzebny będzie sznur murarski, kotwy płaskie do łączenia ścian wewnętrznych z zewnętrznymi i drabinki zbrojeniowe, które wzmocnią niektóre miejsca w ścianach.
Instalacje
W tym miejscu warto mieć już precyzyjny plan dotyczący ogrzewania budynku. Jeśli będzie do tego służył kocioł, trzeba zbudować komin. Najlepiej kupić gotowy system kominowy, w którego skład wchodzą rury, obudowa, zaprawa itp. Instalacje powinny być wykonane po postawieniu ścian i stropów. Należy na podstawie projektu obliczyć ile materiału potrzebujemy i zamówić odpowiednią ilość kabli, muf, złączek, rur i trójników.
Stropy
Najpopularniejsze to tzw. stropy gęstożebrowe, które układamy przy wykorzystaniu odpowiednich pustaków betonowych lub keramzytobetonowych. Razem z nimi kupić trzeba belki nośne, a także beton odpowiedniej klasy, ponieważ na drewnianej konstrukcji z belek i pustaków trzeba wykonać betonową nadlewkę i zbrojenie.
Ilość materiału pomogą nam wyliczyć sprzedawcy na podstawie projektu.
Poza wyżej wymienionymi materiałami można wykorzystać prefabrykowane płyty stropowe z betonu albo betonu komórkowego lub płyty typu filigran, które wymagają nadbetonu.
Można też wykonać konstrukcję monolityczną, czyli cały strop wylewany z betonu i zbrojenia.
Materiały dla ekipy ciesielskiej
Po zakończeniu prac murarskich, pojawiają się cieśle, którzy będą budować tzw więźbę. Jeśli w projekcie widnieje stropodach – etap ten będzie pominięty, ponieważ dach będzie zwyczajnie kolejnym stropem. Cieśle przede wszystkim będą potrzebowali odpowiedniej ilości tarcicy.
Zgodnie z projektem trzeba wyliczyć ile belek, o jakich rozmiarach będziemy potrzebowali. Najlepiej kupić drewno zaimpregnowane ciśnieniowo, ponieważ jest bardziej odporne na ogień oraz szkodniki. Możemy tez wykorzystać drewno suszone komorowo czterostronnie strugane, którego nie trzeba już impregnować. Dobrze jest ustalić z cieślami, jakich łączników do drewna najchętniej używają – czy lepsze będą gwoździe, śruby czy gwintowane kotwy.
Czasami będą potrzebowali specjalnych, stalowych, perforowanych okuć do drewna.
Przydatny będzie tutaj impregnat do zabezpieczenia miejsc przecinania tarcicy – najlepiej kilka wiaderek.
Materiały dla dekarzy
Dla dekarzy trzeba przygotować blachę, rynny z hakami oraz materiał pokryciowy. Jeśli mamy zamiar użyć dachówek lub blachy profilowanej, niezbędne będą drewniane łaty do budowy podkonstrukcji nośnej dla pokrycia. Pokrycie dachowe jest materiałem, który warto zamówić wcześniej, ponieważ możemy na nie czekać nawet do 3 tygodni.
Na tym etapie potrzebna będzie izolacja pod pokrycie – np. membrana dachowa z taśmami do uszczelnienia połączeń. Do montażu dachówek przydadzą się wkręty i specjalne klamry, natomiast do blachodachówki wkręty farmerskie z uszczelkami w odpowiednim kolorze.
Pod gonty bitumiczne lub blachę płaską niezbędne będzie sztywne poszycie, czyli deskowanie mocowane na krokwiach. W przypadku gontów zamiast desek lepsze będą płyty MFP albo sklejka wodoodporna.
Sztywne poszycie można też wykonać pod pokrycie z dachówek lub blach profilowanych, w tym wypadku zamiast membrany dachowej potrzebna będzie papa podkładowa.
Jeśli dach jest stropodachem, nie wykonuje się pokrycia, konieczna jest jednak hydroizolacja. Do jej wykonania niezbędna będzie papa albo specjalna folia i materiał termoizolacyjny – styropian EPS 100 lub polistyren ekstrudowany XPS.
Liczba paczek zależna jest oczywiście od powierzchni dachu i planowanej grubości ocieplenia. Najlepiej jeśli zamówienie doprecyzuje ekipa wykonawcza, ponieważ ich preferencje bywają różne. Możemy się jednak domyślać, że potrzebna będzie blacha powlekana do niektórych obróbek oraz jakiś rodzaj odwodnienia dachu – rynny lub wpusty dachowe.