Wiosna i lato to czas kiedy wiele osób decyduje się na odświeżenie mieszkania. Bardzo często dokonujemy wtedy remontów, albo chociażby malujemy ściany. Na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi, które mogą nam ułatwić pracę.

Wysięgnik zamiast drabiny

, Przydatne akcesoria do malowania ścian

Żeby ściany pomalowane były równo i precyzyjnie, trzeba sięgnąć wałkiem lub pędzlem pod sam sufit. Może nam w tym pomóc drabina, ale jest też wygodniejszy sposób – specjalny wysięgnik, na który nakłada się wałek, a dokładnie jego uchwyt. Najwygodniejsze są wysięgniki teleskopowe, w których możemy regulować długość wg potrzeb. Dostępne wysięgniki mogą mieć do 6 m długości. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy wchodzić i schodzić z drabiny i przesuwać jej co chwile w nowe miejsce.

Wałki z podajnikiem farby

, Przydatne akcesoria do malowania ścian

Nabieranie farby na wałek lub pędzel może być uciążliwym zajęciem. Jej nadmiar często spływa, a naczynie z farbą trzeba nosić ze sobą, przestawiać lub trzymać stojąc na drabinie co nie jest wygodne. Żeby ułatwić nam zadanie na rynku pojawiły się wałki malarskie z podajnikiem farby. Jej zbiornik znajduje się w rękojeści, a farba jest dozowana w odpowiedniej ilości, uniemożliwiającej kapanie. Jak to działa? Farba zasysana jest z pojemnika do drążka. Wałek napełniany jest nią dzięki specjalnemu tłokowi, który uruchamiamy naciskając przycisk w rączce, ale są również dostępne wałki elektryczne, które nasączają się same. Jedno nasączenie wystarcza na pomalowanie ok 13 m2 powierzchni. Jest to bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie.

Specjalne wałki do malowania trudno dostępnych miejsc

, Przydatne akcesoria do malowania ścianKiedy malujemy różne zakamarki w pomieszczeniu, dobrze byłoby skorzystać ze specjalnych wąskich wałków i pędzli o długim włosiu. Niektóre wałki z podajnikiem farby posiadają dodatkowe końcówki, które umożliwiają malowanie narożników i innych trudno dostępnych miejsc.

Sprawdzić się może również trójpozycyjna, ruchoma głowica na wysięgniku teleskopowym.
Przydatne będą też pędzle – wąskie, płaskie i zakrzywione – takie jak do malowania grzejników.

Wałki do konkretnych zadań

, Przydatne akcesoria do malowania ścian

Do malowania dużych powierzchni wałek powinien być jak najszerszy co przyspieszy pracę. Wałki z krótkim włosiem od 6 do 9 mm nadają się do nakładania cienkich warstw farby, na gładkich ścianach – np. wykończonych płytami gipsowo – kartonowymi. Długie włosie od 1 do 2,5 cm jest odpowiednie do malowania ścian drewnianych, otynkowanych lub wyłożonych okładziną strukturalną. Do malowania powierzchni przy suficie i przy podłodze najlepsze będą wałki z ogranicznikiem, który ułatwi wykonanie pasów. Warto również mieć wałek z okapnikiem, tak, żeby farba nie spływała. Jeśli chcemy mieć na ścianie ciekawe wzory – warto zakupić wałek zamszowy lub wykonany ze specjalnej gąbki, który nada określony wzór lub fakturę.

Sposób na szybkie malowanie

, Przydatne akcesoria do malowania ścian

Najszybciej pokryjemy powierzchnie farbą dzięki malowaniu natryskowemu. Służy do tego specjalny agregat hydrodynamiczny, dzięki któremu można pomalować 4 m2 powierzchni nawet w minutę. Krycie takim sposobem jest bardzo dokładne i jednolite, ale wymaga wprawy.