Przechowywanie materiałów budowlanych
Kiedy kupimy wszystkie materiały budowlane w jednym składzie np. z powodu wysokiego rabatu, ale nie mamy gdzie przechowywać całego towaru, możemy skorzystać z depozytu w sklepie. Jest to usługa, dzięki której przechowamy niezbędne materiały do czasu kiedy przyjdzie czas ich wykorzystania.
To bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają na terenie budowy odpowiednich warunków do przechowywania produktów. Depozyt to również dobra opcja kiedy możemy załapać się na sezonowe wyprzedaże np. zimą, kiedy wiele sklepów obniża ceny.
Odpowiednie warunki przechowywania materiałów budowlanych
Jeśli jednak mamy warunki do przechowywania zakupów budowlanych powinniśmy wiedzieć jak to robić, żeby materiały nie uległy zniszczeniu. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża – musi być ono równe, twarde i suche.W celu wyrównania podłoża najlepiej wykorzystać materiały, które pozwolą wodzie łatwo przesiąknąć do gruntu. Teren ma być przewiewny, aby umożliwić odpowiednią wentylację zakupionego towaru.
Kolejna rada-nie wolno opierać składowanych materiałów o budynki, słupy itp. Trzeba zachować co najmniej 0,75 m od ogrodzeń i zabudowań oraz 5 m od stanowiska pracy.
Najlepiej składować dane produkty w miejscach, które będą przystosowane do ich specyfiki – wrażliwości na czynniki atmosferyczne itp.
Magazyn półzamknięty
Na terenach budowy przeważają stanowiska otwarte, czyli miejsca składowe, służące do magazynowania takich materiałów, których nie trzeba chronić przed wpływami atmosferycznymi. Istnieją również takie towary, które trzeba osłonić np. przed opadami, czy promieniowaniem słonecznym, ale nie musimy zwracać uwagi na odpowiednią temperaturę. W takim przypadku sprawdzi się magazyn pół zamknięty.
Magazyn zamknięty
Może to być wiata, plandeka, okrycie z blachy falistej itp. Większość materiałów budowlanych musi być jednak przechowywana w magazynach zamkniętych – szopach, piwnicach (piwnica musi być sucha). Dla zachowania porządku, warto wstawić do magazynu półki i przegrody.
Należy również pamiętać, że magazyny zamknięte muszą odpowiadać warunkom sanitarnym i bhp, które ustala Państwowy Nadzór Budowlany oraz Ochrona Przeciwpożarowa i Inspekcja Sanitarna.