Prace wykończeniowe zawsze zaczyna się od podłóg. Niezbędne będą tu materiały do izolacji termicznej, tak żeby ocieplić podłogę na gruncie oraz do izolacji akustycznej – do wyciszenia stropów. Ponadto potrzebny będzie: beton albo specjalne zaprawy do wykonania podkładów podłogowych i filia budowlana, która uchroni przed wnikaniem betonu lub zaprawy między płyty izolacyjne.

Podłogi, ściany i sufity

, Prace wykończeniowe – niezbędne zakupyPrzyda się też taśma dylatancyjna, która oddzieli podkłady podłogowe od ścian. Podczas układania płyt izolacyjnych, a dokładnie ich drugiej warstwy, rozprowadza się instalację centralnego ogrzewania. Rury muszą przebiegać rowkami wyciętymi w płytach albo między kawałkami płyt. , Prace wykończeniowe – niezbędne zakupyWyprowadza się również podejścia do grzejników.

Kiedy podłogi są już gotowe, przystępujemy do wykańczania ścian. W tym celu kupujemy tynki do wyrównania ścian albo płyty gipsowo -kartonowe razem z potrzebnymi dodatkami takimi jak: profile nośne, masy szpachlowe, taśmy do zbrojenia spoin, wkręty nierdzewne, klej do płyt.W łazienkach zamiast tynków gipsowych lepiej sprawdzą się tynki cementowo – wapienne.

Po wykończeniu ścian można zająć się wykonaniem sufitów podwieszanych. Będą do tego potrzebne podobne materiały jak do okładzin z płyt gipsowo – kartonowych.

Poddasze

, Prace wykończeniowe – niezbędne zakupyDo ocieplenia poddasza potrzebna będzie wełna mineralna, a także profile stalowe razem z tzw. wieszakami, z których powstanie ruszt nośny pod okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych. Niezbędna będzie też folia paroizolacyjna, która będzie znajdowała się pod okładziną z płyt i taśmy do uszczelniania jej połączeń.

, Prace wykończeniowe – niezbędne zakupyW trakcie kupowania materiałów do ocieplenia i wykończenia skosów poddasza trzeba pamiętać, że tych samych produktów używamy do wykończenia lekkich ścianek działowych, które stawiamy również na tym etapie.Systemy suchej zabudowy wykorzystać można również do zabudowy wnęk, budowy półek, regałów itp.

Okładziny ścienne i posadzki

, Prace wykończeniowe – niezbędne zakupyOstateczne prace wykończeniowe to wyrównywanie ścian, montaż płytek ceramicznych oraz malowanie. Do montażu płytek niezbędne będą worki z gładzią, kleje do płytek oraz zaprawa do fug. Glazurnicy powinni mieć również silikony do uszczelnień i dylatacji. Materiały te zamawiamy dopiero jak uda się nam już umówić wykonawców lub w trakcie trwania prac, ponieważ pracują oni na określonych systemach i najlepiej wiedzą, ile materiałów zużyją.

, Prace wykończeniowe – niezbędne zakupyOstatni etap to pojawienie się w domu specjalistów od podłóg drewnianych i schodów oraz monterów drzwi wewnętrznych i listew przyściennych. Jeśli chodzi o farby na ściany i sufity to kupujemy gotowe lub z mieszalnika. Dobrze jest poczekać z zakupami do czasu wykonania pomiaru powierzchni do pomalowania.

Łazienka i kuchnia

, Prace wykończeniowe – niezbędne zakupyKoniec prac to tzw. biały montaż, czyli zakładanie umywalek, wanien, brodzików, kabin prysznicowych, sedesów itp. Zakupu tych produktów możemy dokonać jeszcze w trakcie wcześniejszych prac.

Po zamknięciu stanu surowego można je bezpiecznie składować i nikomu nie będą przeszkadzały.

Na tym etapie warto kupić sprzęt AGD, który wymaga podłączenia do instalacji wodnej oraz elektrycznej, czyli pralkę, zmywarkę, czy płytę indukcyjną. To, co wymaga wody, podłączają glazurnicy lub hydraulicy, a elektrycy zajmują się całą resztą.