Zakup materiałów na budowę trzeba dobrze przemyśleć i skalkulować, tak żeby nie narażać się na niepotrzebne przestoje. Dobrze również podzielić listę zakupów na kilka etapów – dzięki większym zamówieniom możemy dostać upusty oraz zaoszczędzić czas.

Wycena

, Organizacja zakupów na budowęPierwszym etapem w planowaniu zakupów powinna być wycena. W tym celu możemy udać się do wybranego składu budowlanego nie zapominając o zabraniu projektu i listy materiałów.

Pracownicy sklepu pomogą nam wyliczyć ilość oraz cenę wszystkich potrzebnych materiałów.

Żeby dobrze wybrać, możemy pojechać do kilku sklepów i zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę.

Zakup materiałów

, Organizacja zakupów na budowęCzasami warto zdecydować się na zakup wszystkich materiałów w jednym miejscu, dzięki czemu możemy liczyć na duże zniżki.

Na początku należy wpłacić zadatek, a dalsze płatności zostaną rozłożone na kolejne etapy, które ustalimy przy składaniu zamówienia.

Czasami warto kupować materiały budowlane z wyprzedzeniem.

, Organizacja zakupów na budowęJako że budowy rozpoczynają się najczęściej wiosną, zakupy można rozplanować już na początku zimy. Jest to czas promocji, a poza tym mamy wtedy więcej czasu na rozważny wybór materiałów – szczególnie takich, które są trudno dostępne i trzeba zamawiać je z wyprzedzeniem.

 

, Organizacja zakupów na budowęJak już wcześniej wspominaliśmy, dobrze jest zaopatrywać się w produkty w jednym miejscu.

Błędem jest wybieranie najtańszych materiałów z różnych składów, ponieważ i tak to co uda nam się zaoszczędzić na produktach, wydamy na transport, a poza tym stracimy mnóstwo czasu na poszukiwania.

 

Wybierając jeden sklep z bogatą ofertą zapewniamy sobie wygodne zakupy, możliwość skorzystania z upustów ze względu na dużą ilość zamawianych materiałów oraz oszczędność czasu.

Lokalizacja składu

, Organizacja zakupów na budowęWarto wybrać też taki sklep, który nie będzie znajdował się zbyt daleko od placu budowy. Odległość nie powinna być większa niż 50 km.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest również podzielenie zakupów na etapy, tak aby nie gromadzić na budowie zbyt wielu materiałów.

 

Etapy zakupów

, Organizacja zakupów na budowęPierwsza partia zakupów powinna obejmować produkty związane z organizacją budowy oraz wykonaniem fundamentów.

Druga to materiały ścienne, stropowe, drewno do budowy dachu oraz pokrycie dachowe.

 

 

, Organizacja zakupów na budowę

Kolejny etap to produkty służące do wykończenia ścian zewnętrznych, materiały izolacyjne, stolarka, a także wszystko co jest potrzebne do założenia instalacji elektrycznej, ogrzewania i wentylacji.

 

 

, Organizacja zakupów na budowęOstatnia partia zakupów to wszystkie materiały wykończeniowe.

Taka organizacja zakupów z pewnością ułatwi nam pracę, pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze.