Domy piętrowe w kształcie kostki, od dawna uznane są jako wille miejskie. W czasach PRL-u były one mniej popularne, ale dzisiaj znowu są coraz częściej budowane.

, Nowoczesny dom z płaskim dachemPomysł do dom kostkę zaczerpnięty jest z modernizmu, a główną zasadą przy jego budowaniu miał być funkcjonalizm. Jest on przeciwieństwem architektury dworkowej – ma formę sześcianu ze stropodachem, który może służyć jako taras.
Kształt i rozmieszczenie okien w tego typu domach zależał od funkcji pomieszczeń – nie były one systematycznie rozmieszczone. Drzwi wejściowe również nie znajdowały się w centrum budynku.

Ściany w domach – kostkach były parawanowe lub attykowe, a elewacja to najczęściej jasne odcienie szarości. Taki typ architektury możemy jeszcze dzisiaj zobaczyć np. na Saskiej Kępie w Warszawie.

Dom kostka – miejskie korzenie

, Nowoczesny dom z płaskim dachemDomy z płaskim dachem są dzisiaj najlepszym rozwiązaniem dla zagospodarowania małej miejskiej działki. Niewielka powierzchnia jest idealna dla piętrowego domu, który wkomponuje się w miejską, prostą zabudowę. Dom kostka cechuje się funkcjonalnością i łatwo można rozplanować w nim wszystkie wnętrza. Plusem takiego budynku jest również jego ponadczasowy styl.

Dom kostka – budowla z potencjałem

, Nowoczesny dom z płaskim dachemDom w kształcie opisanej wyżej bryły daje dużo możliwości kompozycyjnych – również w kwestii wykończenia elewacji. Dzisiejsze domy kostki to nie tylko sześciany. Można również połączyć bryły – np. większy sześcian jako podstawa i mniejszy jako druga kondygnacja, z uskokiem tworzącym taras. Możliwe jest również poziome łączenie brył, co daje efekt domu rozczłonkowanego. Eksperymentować można też z rodzajami dachu – np. z jednej strony może być płaski, z drugiej kolebkowy albo pulpitowy.

Pomysły na elewację

, Nowoczesny dom z płaskim dachemZewnętrzne ściany domu są bardzo ważnym elementem, na który każdy zwraca uwagę. Stanowią one zwykle najbardziej dekoracyjną część willi. Prosta forma i funkcjonalność domów kostek, sprawia, że okna i drzwi wejściowe są bardzo swobodnie rozmieszczone – mają również różne kształty i wielkość. Ostatnio coraz częściej można spotkać się z oknami w kształcie koła.

Domy tego typu najczęściej wykańcza się drewnianą oblicówką, klinkierem, okładzinami kamiennymi lub tynkiem i farbą. Ważna jest dokładność i dbałość o detale ponieważ prosta forma zdradza każdy szczegół.