Wybór farb do wnętrz jest coraz większy. Producenci chcąc sprostać wymaganiom klientów, tworzą coraz bardziej trwałe i udoskonalone produkty. Farby tworzą powłoki paroprzepuszczalne, odporne na zmywanie i neutralizujące nieprzyjemne zapachy.

Nanocząsteczki – nowoczesny składnik farb

, Nowoczesne farby do wnętrz

Farby nowej generacji coraz częściej posiadają nanocząsteczki – mikrodrobinki, które znacznie poprawiają parametry farb. Dzieję się tak dzięki ich właściwościom – mają one zdolność do manipulowania atomami, tak, że otrzymane w wyniku ich działania struktury, posiadają nowy układ molekularny. W praktyce sprawia to, że do pomalowanych taką farbą ścian, słabiej przylega brud i łatwiej go usunąć.

Farby z nanocząsteczkami w składzie świetnie nadają się do łazienek, kuchni, pokoi dla dzieci – czyli tych pomieszczeń, które wymagają dokładnego i częstego czyszczenia.
Istnieją również farby z nanocząsteczkami srebra, które neutralizują zapachy oraz hamują rozwój szkodliwych mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby, czy pleśń.

Farby z dodatkiem teflonu

, Nowoczesne farby do wnętrz

Dobrymi właściwościami mechanicznymi charakteryzują się farby z teflonem. Dzięki temu, że teflon nie wchodzi w reakcję z innymi związkami, nic nie przywiera do jego powierzchni, przez co jest bardzo odporny na ścieranie i wodę. Farby z jego zawartością zwiększają trwałość powłok na zmywanie, nie utrudniając ścianom oddychania. Teflon jest substancją nietoksyczną, a farby tego rodzaju nadają się świetnie do kuchni, łazienek i przedpokojów.

Cząsteczki ceramiczne w farbie

Farby z cząsteczkami ceramicznymi, sprawiają, że powłoki nie są podatne na działanie zanieczyszczeń, a także grzybów oraz pleśni. Są za to odporne na zmywanie, a nawet szorowanie. Nadają się do miejsc mokrych i tych najbardziej narażonych na zabrudzenie.

Cząsteczki krzemianowe w farbach

Farby emulsyjne zawierające cząsteczki krzemianowe charakteryzują się wysoką przepuszczalnością i powodują, że powłoki oddychają. Są również bardzo odporne na zmywanie, szorowanie oraz żółknięcie. Idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych, a z powodu paroprzepuszczalności także do sypialni i pokojów dla dzieci.