Latem klienci najczęściej pytają w jaki sposób chronić poddasze przed przegrzaniem. Niestety nadmierne promieniowanie słoneczne może zamienić nasze ulubione pomieszczenie  w saunę. Jeśli wolimy tego uniknąć, warto poznać kilka prostych wskazówek, które pozwolą zachować przyjemną temperaturę. Jednym z pomysłów jest np. zamontowanie na oknie dachowym siatkowanej markizy, która ochroni poddasze przed słońcem.

Zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, że najlepszym wyborem będą oryginalne przesłony, które precyzyjnie można dopasować do okna dachowego danego producenta. Wśród wielu produktów klienci najbardziej chwalą sobie siatkowane markizy zewnętrzne VELUX.

, Nadmierne promieniowanie słoneczne – jak chronić przed nim poddasze?

Ich zakup jest bardzo prosty – wystarczy odczytać symbol z tabliczki znamionowej, dzięki czemu mamy pewność, że będą idealnie pasowały do naszych okien dachowych i skutecznie ochronią pomieszczenie przed promieniami słońca.

Działanie markizy

Mechanizm działania przesłon firmy VELUX jest bardzo prosty. Siateczka o specjalnym przeznaczeniu pochłania promienie słoneczne, zanim te dotrą do szyby. Dzięki temu ilość wpadającego światła zostaje zredukowana o prawie 80%.  Zaletą markizy jest fakt, że nie ogranicza widoku i dostępu światła. Możemy więc bez trudu czytać, pracować i wykonywać inne czynności wymagające dobrego oświetlenia, nawet w bardzo gorące dni.

Markizę rozwija się na zewnątrz okna, a kiedy jest nieużywana nie widać jej, ponieważ jej rolka jest ukryta pod zewnętrznym oblachowaniem.

, Nadmierne promieniowanie słoneczne – jak chronić przed nim poddasze?

Przesłony VELUX dostaniemy w 3 wariantach pod względem obsługi: manualne (MHL), elektryczne (MML) oraz zasilane bateriami słonecznymi (MSL). Te o zasilaniu elektrycznym lub solarnym są świetnym rozwiązaniem w przypadku okien położonych w trudno dostępnych miejscach.

Możliwość zaciemniania wnętrza

Dla niektórych osób istotna jest jednak opcja zaciemniania pomieszczenia. W takiej sytuacji warto  zakupić solarną markizę zaciemniającą. Jest to nowość w ofercie VELUX. Markizę wyróżnia duża funkcjonalność – tak jak klasyczne osłony – chroni ona przed przegrzaniem, a oprócz tego daje efekt zaciemnienia, dlatego nadaje się do sypialni i pokoju dziecięcego.

, Nadmierne promieniowanie słoneczne – jak chronić przed nim poddasze?

Aby w pełni wykorzystać zalety markizy, należy pamiętać, aby rano opuścić je na okno. Można także pomyśleć o uzupełnieniu ochrony zewnętrznej okna dachowego o roletę wewnętrzną. Do wyboru mamy m.in. rolety zaciemniające, dekoracyjne, plisowane. Takie połączenie jeszcze bardziej poprawi komfort przebywania na poddaszu, skutecznie hamując promienie słoneczne.

Fachowe doradztwo BAT

Jeśli mimo powyższych wskazówek masz pytania dotyczące rozwiązań oferowanych przez VELUX, warto zasięgnąć profesjonalnej opinii pracowników oddziałów BAT. Z pewnością pomogą oni w doborze odpowiedniego modelu markiz, rolet, ale również samych okien dachowych. Istnieje także możliwość przygotowania indywidualnej wyceny.