Bogata oferta sklepów budowlanych, mnóstwo rodzajów produktów, zróżnicowane ceny i jakość sprawiają, że ciężko jest nam dokonać wyboru materiałów budowlanych. Decyzja jest jeszcze trudniejsza kiedy nie mamy wystarczającej wiedzy na temat konkretnych produktów.

Tymczasem wybór materiałów powinien być przemyślany już na pierwszym etapie budowy – czyli w momencie tworzenia projektu. W dokumentach projektowych powinny znajdować się wymagane parametry, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie materiałów.

Skąd zdobyć wiedzę na temat materiałów budowlanych?

, Materiały budowlane – kryteria wyboruPodstawowe źródło informacji o danym materiale stanowi jego etykieta. To tutaj zawarte są parametry produktu i sposób jego zastosowania. Na etykiecie powinniśmy również znaleźć informację o certyfikatach i obowiązujących klasyfikacjach.
Poza etykietą, informacji możemy szukać w branżowej prasie i literaturze fachowej. Znajdują się w niej rankingi produktów, które znacznie ułatwią nam wybór.

Ponadto wiedzy zaczerpnąć można ze stron internetowych producentów, czy z forów tematycznych. W internecie znajdziemy specyfikacje techniczne produktów, uwagi użytkowników, a nawet wirtualne dzienniki budowy.

W kwestii wyboru materiałów budowlanych możemy również posłuchać naszego wykonawcy, z tym że będzie to bardzo subiektywne podejście. Wykonawcy najczęściej polecają materiał, z którego najczęściej korzystają, co nie znaczy, że jest on najlepszy.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze?

, Materiały budowlane – kryteria wyboruNajczęściej przy wyborze materiału sugerujemy się ceną. Powinniśmy jednak zrezygnować z takiego myślenia. Jest to ważny czynnik, ale nie jedyny przy podejmowaniu tego typu decyzji.
Cena materiału jest zależna od jego jakości i wytrzymałości i mimo że dwa produkty różnych producentów wyglądają tak samo, mogą różnić się w najważniejszych parametrach.

, Materiały budowlane – kryteria wyboruPrawda jest taka, że im większym budżetem dysponujemy tym lepszego wyboru możemy dokonać, ponieważ nie sposób kupić tanich materiałów, które zagwarantują nam większy komfort i ich dłuższą żywotność.
Nie należy jednak przekreślać wszystkich produktów o niższych cenach – czasami mogą one wynikać z upustów np. z powodu z nadmiaru danego materiału lub jego dostępności.

Zawsze jeśli cena jest obniżona, warto zapytać o powód. Jeśli powodem nie jest wadliwość/ uszkodzenie towaru, czy jego negatywny wpływ na zdrowie lub środowisko naturalne, warto rozpatrzeć zakup.

Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to jakość produktu.

, Materiały budowlane – kryteria wyboruDobrze jest więc wybrać uznanego producenta, ponieważ wiadomo, że dba on o jakość swoich wyrobów. Cena będzie raczej wyższa niż w przypadku innych, podobnych materiałów, ale koszt zwróci się w czasie użytkowania, np. dzięki mniejszym rachunkom za ogrzewanie.
Istnieją materiały, w przypadku których dużą rolę odgrywa strona wizualna – np. blachodachówka.

Należy jednak pamiętać, żeby nie zapomnieć dopytać sprzedawcy o producenta, jakość, wytrzymałość materiału i pozostałe parametry, ponieważ to co ładnie wygląda, nie zawsze jest najlepsze jakościowo.