Klinkier – czyszczenie i konserwacja
Wiosna to dobry czas, aby przyjrzeć się elewacji z klinkieru i ewentualnie wykonać niewielkie naprawy. Klinkier to bez wątpienia element ozdobny elewacji, a dzięki odpowiednim parametrom świetnie chroni ją przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Żeby jak najlepiej spełniał swoją funkcję, trzeba jednak regularnie sprawdzać jego stan i dokonać konserwacji.
Stan spoin
Na pierwszym miejscu warto przyjrzeć się fugom. Jeśli są uszkodzone, pokruszone i zanieczyszczone, należy takie spoiny oczyścić i uzupełnić zaprawą do klinkieru. Jeśli uszkodzenia są poważniejsze, należy zastosować do wypełnienia nową zaprawę. W innym wypadku woda mogłaby przedostać się pod płytki i doprowadzić do dużych uszkodzeń.
Czystość klinkieru
Jeśli elementy elewacji wykonane z klinkieru są zabrudzone, należy je oczywiście wyczyścić. Do niewielkich powierzchni wystarczy woda z dodatkiem środka czyszczącego oraz gąbka – należy jednak pamiętać, żeby zbytnio nie zamoczyć płytek. Jeśli klinkierem pokryta jest większa powierzchnia, można zastosować myjkę ciśnieniową – nie nadaje się ona jednak jeśli fugi są popękane. Innym sposobem czyszczenia jest piaskowanie, ale najlepiej wynająć do tego specjalną firmę, żeby nie porysować i nie zmatowić klinkieru.
Ochrona klinkieru
Klinkier można chronić przed zabrudzeniami dzięki specjalnym środkom zabezpieczającym. Istnieją preparaty, które, które zmniejszają nasiąkliwość klinkieru, przez co kurz i brud nie przylegają tak łatwo. Bardzo skutecznym preparatem jest np. specjalny olej do płytek klinkierowych.
Trzeba jednak pamiętać żeby czytać dokładnie etykiety produktów i stosować je zgodnie z instrukcją, ponieważ niektóre mogą zmatowić, przyciemnić lub nadać połysk płytkom.
Malowanie płytek klinkierowych
Jeśli na klinkierze zauważymy odpryski, można je zatuszować farbą akrylową przeznaczoną do elementów ceramicznych.
Przed rozpoczęciem malowania, powierzchnię należy dokładnie oczyścić.
Czyszczenie wykwitów solnych
Zdarza się, że na klinkierze powstaje biały nalot. Są to wykwity solne, które można zlikwidować wilgotną ścierką lub szczotką z miękkim włosiem i specjalnych preparatów czyszczących. Żeby zapobiegać na przyszłość takim śladom, warto przyjrzeć się obróbkom blacharskim i hydroizolacji budynku, a także fugom i dokonać ewentualnych napraw.