Wiosna to dobry czas, aby przyjrzeć się elewacji z klinkieru i ewentualnie wykonać niewielkie naprawy. Klinkier to bez wątpienia element ozdobny elewacji, a dzięki odpowiednim parametrom świetnie chroni ją przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Żeby jak najlepiej spełniał swoją funkcję, trzeba jednak regularnie sprawdzać jego stan i dokonać konserwacji.

Stan spoin

, Klinkier – czyszczenie i konserwacjaNa pierwszym miejscu warto przyjrzeć się fugom. Jeśli są uszkodzone, pokruszone i zanieczyszczone, należy takie spoiny oczyścić i uzupełnić zaprawą do klinkieru. Jeśli uszkodzenia są poważniejsze, należy zastosować do wypełnienia nową zaprawę. W innym wypadku woda mogłaby przedostać się pod płytki i doprowadzić do dużych uszkodzeń.

Czystość klinkieru

, Klinkier – czyszczenie i konserwacjaJeśli elementy elewacji wykonane z klinkieru są zabrudzone, należy je oczywiście wyczyścić. Do niewielkich powierzchni wystarczy woda z dodatkiem środka czyszczącego oraz gąbka – należy jednak pamiętać, żeby zbytnio nie zamoczyć płytek. Jeśli klinkierem pokryta jest większa powierzchnia, można zastosować myjkę ciśnieniową – nie nadaje się ona jednak jeśli fugi są popękane. Innym sposobem czyszczenia jest piaskowanie, ale najlepiej wynająć do tego specjalną firmę, żeby nie porysować i nie zmatowić klinkieru.

Ochrona klinkieru

, Klinkier – czyszczenie i konserwacjaKlinkier można chronić przed zabrudzeniami dzięki specjalnym środkom zabezpieczającym. Istnieją preparaty, które, które zmniejszają nasiąkliwość klinkieru, przez co kurz i brud nie przylegają tak łatwo. Bardzo skutecznym preparatem jest np. specjalny olej do płytek klinkierowych.

Trzeba jednak pamiętać żeby czytać dokładnie etykiety produktów i stosować je zgodnie z instrukcją, ponieważ niektóre mogą zmatowić, przyciemnić lub nadać połysk płytkom.

, Klinkier – czyszczenie i konserwacjaMalowanie płytek klinkierowych

Jeśli na klinkierze zauważymy odpryski, można je zatuszować farbą akrylową przeznaczoną do elementów ceramicznych.

Przed rozpoczęciem malowania, powierzchnię należy dokładnie oczyścić.

Czyszczenie wykwitów solnych

, Klinkier – czyszczenie i konserwacjaZdarza się, że na klinkierze powstaje biały nalot. Są to wykwity solne, które można zlikwidować wilgotną ścierką lub szczotką z miękkim włosiem i specjalnych preparatów czyszczących. Żeby zapobiegać na przyszłość takim śladom, warto przyjrzeć się obróbkom blacharskim i hydroizolacji budynku, a także fugom i dokonać ewentualnych napraw.