Jak przygotować się do odbioru mieszkania od dewelopera?
Odbiór mieszkania od dewelopera to ten moment kiedy jesteśmy o krok od zamieszkania „na swoim”. Ważne jest, aby dobrze przygotować się i wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby w porę dostrzec ewentualne usterki i poprosić o poprawki.
Za jakość wykonanej pracy odpowiedzialny jest oczywiście deweloper i to do niego w razie konieczności zgłaszamy wady, które mogłyby wpłynąć na wartość i użyteczność lokalu.
Przed odbiorem należy przyjrzeć się dokładnie umowie i sprawdzić, czy mieszkanie spełnia wszystkie funkcje i właściwości, które są w niej zawarte.
Jeśli obawiamy się, że moglibyśmy coś przeoczyć w trakcie odbioru, warto wynająć specjalnie inwestora nadzoru budowlanego – jest to koszt ok 300 zł, ale możemy mieć pewność, że zwróci on uwagę na każdy szczegół.
Odbiór techniczny/odbiór lokalu
Podczas podpisywania umowy z deweloperem powinniśmy zwrócić uwagę, czy odbiór techniczny mieszkania połączony jest z odbiorem lokalu. Lepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie obydwu odbiorów. Odbiór techniczny to sprawdzenie jakości prac wykonanych w mieszkaniu zgodnie z umową i obowiązującymi normami natomiast odbiór lokalu to zwyczajnie przejęcie mieszkania i wręczenie kluczy.
Ocena stanu mieszkania
Bez względu na to czy do odbioru zatrudnimy fachowca, czy będziemy sami, pamiętajmy, żeby obejrzeć mieszkanie przy świetle dziennym. Dzięki temu dokładnie sprawdzimy każdy element wnętrza. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą projekt lokalu, umowę, opis wykończenia oraz schemat instalacji. Pomocna może być również miarka, kątownik oraz poziomica– pozwoli to sprawdzić czy metraż mieszkania, pomieszczeń i ich rozmieszczenie zgadza się z projektem.
Podłogi, ściany, stolarka
Podłogi powinny być równe i niepopękane. Jeśli chodzi o ściany, należy zwrócić uwagę czy nie ma na nich zacieków. Ich obecność może świadczyć np. o nieszczelnym dachu. Warto też policzyć okna, ich wielkość i położenie względem tego co jest na planie. Ważne są też same szyby – czy nie są porysowane i pęknięte oraz parapety – sposób ich zamocowania i spadek.
Instalacje
Kolejnym istotnym elementem są instalacje. Do ich sprawdzenia przydadzą się schematy, pozwalające ocenić czy znajdują się w oznaczonych na projekcie miejscach. Dobrym sposobem na sprawdzenie wentylacji jest przystawienie zapalonej zapałki do kratki wentylacyjnej. Jeśli płomień przechyli się w jej kierunku, oznacza, że wentylacja ma tzw. ciąg, czyli jest dobrze wykonana.
Garaż, piwnica
Tu również należy sprawdzić metraż oraz stan techniczny. Jeśli chodzi o piwnicę to nie powinno być w niej wilgoci. Tak samo sytuacja ma się z garażem i innymi miejscami postojowymi.
Uwagi końcowe
Jeśli wszystko zostało już poddane ocenie, można podpisać protokół zdawczo- odbiorczy. Powinien on zawierać wszystkie uwagi na temat lokalu oraz – jeśli zostały znalezione usterki – termin, w którym zostaną usunięte. Można podjąć decyzję o samodzielnym dokonaniu poprawek i ustalić to z deweloperem. Cena mieszkania w takiej sytuacji powinna być obniżona.