Folie dachowe, czyli inaczej folie wstępnego krycia mają bardzo ważną rolę – stanowią izolację przeciwwilgociową, tak aby nie dopuścić do zawilgocenia warstwy ocieplającej. Są one bardzo łatwe w montażu, nie wymagają sztywnego poszycia i można je układać na krokwiach, a także mocować kontrłatami.

Folie dachowe – rodzaje

, Folie dachowe – skuteczna izolacjaPodział folii dachowych wprowadzono głównie ze względu na poziom ich przepuszczalności. Możemy więc wyróżnić ich dwa rodzaje: niskoparoprzepuszczalne i wysokoparoprzepuszczalne.

Te pierwsze charakteryzują się paroprzepuszczalnością, która nie przekracza 10 g/m2/24h. Folie wysokoparoprzepuszczalne nazywane membranami dachowymi mają przepuszczalność 100g/m2/24h – czyli znacznie większą.

Istnieje również inny sposób na określenie paroprzepuszczalności folii wstępnego krycia. Służy do tego współczynnik Sd (oporu dyfuzyjnego), który wskazuje grubość warstwy powietrza o takim samym oporze dla pary wodnej jak folia. Na przykład jeśli Sd folii wynosi 0,03 m, to znaczy że folia stawia parze wodnej taki opór jak 3 cm powietrza. Im współczynnik Sd jest niższy, tym folia lepiej przepuszcza parę wodną.

Folie dachowe – sposób montażu

, Folie dachowe – skuteczna izolacjaKiedy stosujemy folie niskoparoprzepuszczalne bardzo ważne jest, aby pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej między folią a warstwą termoizolacji. Nie powinna wynosić mniej niż 2 cm, ponieważ inaczej dojdzie do zawilgocenia izolacji cieplnej, a w gorszym przypadku do zagrzybienia drewna.

, Folie dachowe – skuteczna izolacjaJest to praca czasochłonna, ale konieczna. Folii tego rodzaju nie używa się na pełne deskowanie.

W takim wypadku lepiej zastosować folii wysokoparoprzepuszczalnych – można je kłaść bezpośrednio na ociepleniu, bez wykonywania szczeliny, co skraca czas pracy i sprawia, że montaż jest łatwiejszy.