Elementy starej cegły we wnętrzu
Stara cegła we wnętrzach jest ostatnio bardzo modnym i często wykorzystywanym elementem w aranżacji. Z jednej strony nadaje trochę surowego klimatu, z drugiej mimo wszystko ociepla pomieszczenie. Ciekawy wystrój z cegłą w roli głównej można uzyskać na kilka sposobów.
Stara cegła w nowej odsłonie
Najłatwiejsze zadanie mają mieszkańcy starych kamienic i domów budowanych z cegły. Ich zadanie będzie polegało jedynie na skuciu tynku, aż do ujrzenia ceglanego muru.
Można to zrobić na dwa sposoby – skuć tynk całkowicie lub tylko miejscami, co nada ścianie oryginalnego charakteru.
Oczywiście po usunięciu tynku, cegły należy oczyścić. Pomocna będzie tu szczotka druciana, albo zlecenie piaskowania ściany. Ten drugi sposób polega na czyszczeniu ściany poprzez uderzanie w nią pod wysokim ciśnieniem drobinami kruszywa.
Jest to dość prosty i szybki sposób, ale niestety inwazyjny. Może się zdarzyć, że pod wpływem wysokiego ciśnienia cegły doznają mikrouszkodzeń – chociaż niektórzy uznają taki efekt za dodatkowy atut nadający im oryginalnego charakteru.
Należy też wziąć pod uwagę fakt, że piaskowanie nadaje się do ścian o dużej powierzchni. Po ich wyczyszczeniu, najlepiej dodatkowo je zaimpregnować.
Nowa ściana aranżowana na starą
W przypadku mieszkańców nowych domów i mieszkań, w których do budowy nie użyto cegieł, istnieją inne sposoby na uzyskanie ceglanej ściany. Najlepszym sposobem będzie wykończenie jej cegłami imitującymi stary materiał – mogą być one cementowe lub ceramiczne. Charakteryzują się nierównymi krawędziami i chropowatą powierzchnią, przez co sprawiają wrażenie wiekowych.
Ważne jest tu jednak, aby tak wykończona ściana, za bardzo nie obciążała stropu. Aby temu zapobiec, można użyć cegieł cieńszych – są tak tzw. cegły cięte lub posłużyć się klinkierem.
Nieotynkowanymi starymi cegłami można również wykończyć wnęki oraz wybudować z nich oryginalnie wyglądające ścianki działowe.