Stara cegła we wnętrzach jest ostatnio bardzo modnym i często wykorzystywanym elementem w aranżacji. Z jednej strony nadaje trochę surowego klimatu, z drugiej mimo wszystko ociepla pomieszczenie. Ciekawy wystrój z cegłą w roli głównej można uzyskać na kilka sposobów.

Stara cegła w nowej odsłonie

, Elementy starej cegły we wnętrzuNajłatwiejsze zadanie mają mieszkańcy starych kamienic i domów budowanych z cegły. Ich zadanie będzie polegało jedynie na skuciu tynku, aż do ujrzenia ceglanego muru.

Można to zrobić na dwa sposoby – skuć tynk całkowicie lub tylko miejscami, co nada ścianie oryginalnego charakteru.

 

, Elementy starej cegły we wnętrzuOczywiście po usunięciu tynku, cegły należy oczyścić. Pomocna będzie tu szczotka druciana, albo zlecenie piaskowania ściany. Ten drugi sposób polega na czyszczeniu ściany poprzez uderzanie w nią pod wysokim ciśnieniem drobinami kruszywa.

Jest to dość prosty i szybki sposób, ale niestety inwazyjny. Może się zdarzyć, że pod wpływem wysokiego ciśnienia cegły doznają mikrouszkodzeń – chociaż niektórzy uznają taki efekt za dodatkowy atut nadający im oryginalnego charakteru.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że piaskowanie nadaje się do ścian o dużej powierzchni. Po ich wyczyszczeniu, najlepiej dodatkowo je zaimpregnować.

Nowa ściana aranżowana na starą

, Elementy starej cegły we wnętrzuW przypadku mieszkańców nowych domów i mieszkań, w których do budowy nie użyto cegieł, istnieją inne sposoby na uzyskanie ceglanej ściany. Najlepszym sposobem będzie wykończenie jej cegłami imitującymi stary materiał – mogą być one cementowe lub ceramiczne. Charakteryzują się nierównymi krawędziami i chropowatą powierzchnią, przez co sprawiają wrażenie wiekowych.

Ważne jest tu jednak, aby tak wykończona ściana, za bardzo nie obciążała stropu. Aby temu zapobiec, można użyć cegieł cieńszych – są tak tzw. cegły cięte lub posłużyć się klinkierem.

Nieotynkowanymi starymi cegłami można również wykończyć wnęki oraz wybudować z nich oryginalnie wyglądające ścianki działowe.