Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie w każdym, nawet najmniejszym pomieszczeniu. Sposób ich otwierania sprawia, że przestrzeń zostaje zwiększona, co ułatwia urządzenie wnętrza.

Poza aspektem funkcjonalnym, drzwi tego typu są bardzo ciekawym elementem designerskim, optycznie powiększającym przestrzeń, dlatego bardzo często wybierane są do małych pomieszczeń, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Bardzo dobrym pomysłem jest też montaż takich drzwi w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach, w których tradycyjne drzwi przy otwieraniu mogłyby się zderzać lub takich, które chcemy podzielić – np. miejsce jadalne od tego, w którym pracujemy.

Drzwi przesuwne mogą być jedno lub dwuskrzydłowe, a ich szerokość to najczęściej 80-100 cm. Dwuskrzydłowe drzwi przesuwne nie mogą mieć więcej niż 240 cm.

Drzwi przesuwne – rodzaje

Ze względu na sposób montażu wyróżnić można następujące rodzaje drzwi przesuwnych:

, Drzwi przesuwne – oszczędność miejsca

Naścienne – umieszczane są na ścianie na specjalnej szynie – prowadnicy, po której przesuwa się skrzydło. Szyna taka może być zamontowana na ścianie lub suficie – przykryta jest karniszem masującym. Ważne jest, żeby prowadnica była solidnie przymocowana, tak aby ruch skrzydła i jego ciężar, nie doprowadziły do poluzowania. Należy pamiętać, że drzwi tego rodzaju po rozsunięciu zasłaniają kawałek ściany dlatego nie można postawić w tym miejscu żadnych mebli.

, Drzwi przesuwne – oszczędność miejsca

Drzwi chowane w ścianie – aby je zamontować, trzeba wykuć w ścianie odpowiedniej wielkości otwór, w którym zostanie zamontowany system przesuwny. Jest to bardziej skomplikowane i wymaga więcej czasu niż w przypadku drzwi naściennych, ale plusem jest to, że ściana nie musi pozostać pusta i można dowolnie zagospodarować tę przestrzeń. Ułatwieniem w montażu może być postawienie ścianki z płyt kartonowo – gipsowych i wmontowanie w nią systemu przesuwnego.

Skrzydło drzwiowe

Do zamontowania drzwi przesuwnych można wykorzystać każde skrzydło drzwiowe – oczywiście bez zawiasów. Najczęściej wybierane jest skrzydło bezprzylgowe, ale w przypadku drzwi dwuskrzydłowych bardziej wskazane są jednak przylgowe.

Drzwi przesuwne mogą być pełne lub wykonane ze szkła. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie również drzwi produkowane z tafli szkła hartowanego, które jest bardzo bezpieczne i w przypadku stłuczenia rozpada się na drobne kawałki. Szkło może być matowe, przezroczyste, ozdobne lub odbijające promienie słoneczne. Wszystko zależy od upodobań i charakteru całego wnętrza.

, Drzwi przesuwne – oszczędność miejsca

Przydatne wskazówki

W drzwiach przesuwnych jednoskrzydłowych, można zastosować system, który sprawi, że po otwarciu drzwi automatycznie się zamkną. Jest to szczególnie pomocne w przypadku osób niepełnosprawnych. Istnieje również możliwość regulowania głębokości chowania skrzydła w ścianie. W szerokim otworze drzwiowym, w którym zamontowane są 2 skrzydła, można zastosować takie połączenie, które spowoduje, że przesuwając jedno skrzydło, poruszamy drugie.