Dom energooszczędny – rozważny plan budowy
Budowa domów jednorodzinnych coraz częściej ociera się o tematykę efektywności energetycznej budynków. Okazuje się, że nie jest to ani chwilowa moda ani przymus narzucony dyrektywami unijnymi, ale świadoma koncepcja inwestorów. Dzięki takim rozwiązaniom może i ponoszą wyższe koszty inwestycyjne, ale eksploatacja domów w przyszłości będzie znacznie tańsza.
Budowa domu to nie tylko kwestie ekonomiczne – dla wielu osób jest to wielkie przedsięwzięcie, do którego należy podejść kreatywnie i kompleksowo.
Przed rozpoczęciem budowy warto zastanowić się nad miejscem zakupu działki, możliwości dojazdów, lokalną infrastrukturą. Tworząc projekt należy wziąć pod uwagę nie tylko swój gust, ale również fakt, że dom stanie się elementem lokalnej przestrzeni, dlatego powinien stanowić jej integralną całość.
Rozwaga, czyli myślenie o przyszłości
Pierwsza sprawa do przemyślenia dla inwestora – czy będzie go stać na utrzymanie domu. W tym miejscu należy zapoznać się z zasadami budowania energooszczędnego. Należy również pamiętać, że nie warto oszczędzać na materiałach ani wykonawstwie, ponieważ liczy się trwałość rozwiązań. Rozważny inwestor powinien również już na samym początku pomyśleć o zabezpieczeniu budynku przed zniszczeniami wynikającymi z upływu czasu oraz warunków atmosferycznych.
Znajomość materiałów
Mimo, że inwestorzy raczej nie budują domu własnymi rękami, warto, żeby przeszli budowlaną edukację. Wiedza na temat odpowiednich materiałów i stosowanych rozwiązań jest bardzo potrzebna, aby iść z duchem czasu i korzystać z innowacyjnych metod budowy.
Znajomość przepisów
W roku 2014 weszły w życie nowe Warunki Techniczne, którym powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Ich celem jest ograniczenie ilości energii koniecznej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynków. W wielkim uproszczeniu zmiany te określają, że od 2014 roku budowane domy muszą być cieplejsze niż dotychczas.
Przepisy te będą zaostrzane do roku 2021 i tak jak od 2014 wartość wskaźnika EP nie może przekraczać 120 kWh/(m²·rok) , w 2017 będzie on mógł wynosić maksymalnie 95 kWh/(m²·rok) , a w 2021 nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/(m²·rok).
Zmieniają się również regulacje dotyczące izolacyjności termicznej przegród – a dokładnie w kolejnych latach muszą one coraz lepiej chronić przed ucieczką ciepła z wnętrza domu.
Budując dom najlepiej więc dostosować się do przepisów jakie będą obowiązywały za kilka lat, niż narażać się na podwójną pracę i wprowadzanie zmian.
Praktyczne rozwiązania
Dla wielu inwestorów wysokie koszty budowy energooszczędnego domu stanowią największy problem. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na najdroższe i najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Ważna wskazówką przy budowie domu o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło jest jego odpowiednie usytuowanie, tak aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną.
Według szacunków budowa takiego domu będzie droższa o 115 zł za 1 m² , co zwróci się po 7 do 12 lat.
Na co zwrócić uwagę szukając najlepszej oferty na rynku fotowoltaiki
Dom Energooszczędny to dom, który ogranicza zapotrzebowanie na energię, wykorzystując źródła odnawialne. Jednym ze sposobów na oszczędności na rachunkach, jest instalacja fotowoltaiki i pomp ciepła.
Dlaczego warto zamówić fotowoltaikę w BAT
Kompleksowa obsługa projektu. Pomoc na każdym etapie: dobór materiałów, kalkulacja kosztów, audyt na budowie, rzetelny wykonawca.
ZOBACZ RÓWNIEŻ :
Kolektory kontra panele fotowoltaiczne