Wykonanie kosztorysu jest jedyna metodą na to, aby sprawdzić koszt budowy domu oraz ilość niezbędnych materiałów budowlanychKosztorys możemy przygotować sami – pomocne mogą tu być zamieszczone w internecie wzory. W internecie zamieszczane są też kosztorysy wykonywane przez profesjonalne firmy i na ich podstawie możemy obliczyć koszt własnej inwestycji.

Przydatne mogą być również cenniki na stronach producentów materiałów budowlanych oraz kalkulatory, które pomagają w wyliczeniu potrzebnych materiałów.
Nie jest to jednak łatwe i należy pamiętać, że koszty podawane w wirtualnych dziennikach budowy i na internetowych forach mogą być różne w zależności od regionu kraju.

Kosztorys budowlany – pomoc specjalisty
, Dlaczego warto wykonać kosztorys budowlany?

Najbezpieczniej przygotowanie kosztorysu zlecić profesjalnemu kosztorysantowi lub kierownikowi budowy. Oni najlepiej znają koszty budowy i wszelkie trendy związane z technologią, dzięki czemu nie popełnią błędu przy wyliczaniu poszczególnych kwot. Co uwzględnia się przy sporządzaniu kosztorysu? Średnią cenę materiałów oraz średnią cenę wykonania bez podatku VAT. Kosztorys może być wykonany w oparciu o projekt budowlany, ale lepiej zrobić go na podstawie projektu wykonawczego, ponieważ jest w nim więcej szczegółów.

Czy wykonanie kosztorysu jest potrzebne?

Z pewnością wykonanie kosztorysu jest bardzo przydatne – możemy dzięki temu ustalić na jaką kwotę weźmiemy kredyt i zorientujemy się, czy stać nas na takie przedsięwzięcie. Kosztorys daje nam punkt odniesienia – wiemy czy wybrana przez nas nawet najniższa oferta nie została zawyżona. Powinniśmy zwrócić również uwagę na ofertę znacznie niższą niż wyliczoną w kosztorysie. Bardzo często dzieje się tak, że w takim przypadku nie uwzględniono wszystkich wydatków i dopiero w trakcie budowy okazuje się, że trzeba dopłacić sporą sumę. Dzięki kosztorysowi możemy sprawnie rozliczyć wykonawcę oraz podliczyć ilość zużytych materiałów, kontrolując na bieżąco sytuację.

Kosztorys dla banku

, Dlaczego warto wykonać kosztorys budowlany?

Kiedy będziemy ubiegać się w banku o kredyt, z pewnością zostaniemy poproszeni o przedstawienie kosztorysu bankowego. Zawiera on niezbędne koszty budowy i przyłączy. Jego dokładna forma jest zależna od warunków jakie stawia konkretny bank – nieraz wystarczy podać przybliżone koszty poszczególnych etapów budowy ściągnięte ze strony internetowej firmy, w której kupiliśmy projekt, a w innych placówkach zażądają kosztorysu przygotowanego na specjalnym firmowym druku.

Mimo, że nie jest to obowiązkowa procedura, przed rozpoczęciem budowy, dobrze jest dać kosztorys do sprawdzenia kierownikowi budowy lub inspektorowi nadzoru inwestorskiego. Oceni on, czy nic nie zostało pominięte.