Posadzki wykończone płytkami są bardzo wytrzymałe, odporne na wilgoć, ścieranie i obciążenia, ale nie oznacza to, że nie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Tak jak wszystko inne, należy je myć oraz konserwować.

, Czyszczenie płytek kamiennych i gresowychPłytki jako materiał o otwartych porach, mogą z czasem ulegać przebarwieniom, ponieważ zanieczyszczenia dostają się do nich bardzo głęboko.

Mając taką wiedzę, należy pamiętać, że zwyczajne mycie to za mało. Powierzchnię należy zaimpregnować specjalnymi środkami służącymi do konserwacji.

Konserwacja płytek kamiennych

, Czyszczenie płytek kamiennych i gresowychPłytki kamienne z marmuru, granitu, czy trawertynu mają otwarte pory i wiele mikroszczelin, które trzeba zabezpieczyć, tak aby nie wnikał w nie brud. Do takich zadań stworzono specjalne preparaty, które tworzą na płytce warstwę ochronną. Należy jednak pamiętać, że przed jej położeniem, trzeba dokładnie umyć i osuszyć podłogę. Jeśli chodzi o preparat konserwujący to najlepiej wybrać sprawdzoną firmę i trzymać się wskazówek producenta.

Jeśli chodzi o czyszczenie kamienia to należy używać do tego celu specjalnych preparatów, które pomogą usunąć plamy z tłuszczu i inne osady. Niektóre środki czyszczące zawierają w sobie jednocześnie impregnat. Po umyciu płytek można również zastosować środek nabłyszczający, matujący, pogłębiający barwę itp.- w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać.

Konserwacja płytek gresowych polerowanych

, Czyszczenie płytek kamiennych i gresowychPłytki gresowe są bardzo podatne na zabrudzenia i mają podwyższoną nasiąkliwość dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać.
Należy je regularnie czyścić na mokro dodając detergent – najlepiej specjalny – przeznaczony do takiego typu powierzchni. Po umyciu koniecznie trzeba całkowicie wysuszyć podłogę.

Żeby efekt czyszczenia był bardziej widoczny można użyć wywabiaczy lub środków do usuwania tłustych plam i trudnych przebarwień. Wśród takich preparatów znajdują się również te wzbogacone impregnatem.

, Czyszczenie płytek kamiennych i gresowychDo konserwacji płytek gresowych używa się nieprzepuszczalnych preparatów na bazie rozpuszczalników, które wypełniają otwarte pory. Impregnat najlepiej rozprowadzać szerokim pędzlem, dzięki któremu szybko i równomiernie naniesiemy preparat na całą powierzchnię podłogi. Tak zabezpieczona podłoga musi schnąć ok 24 godzin. Po tym czasie posadzkę trzeba wypolerować i dopiero wtedy można po niej chodzić.