Posadzenie kwiatów i drzew w naszym ogrodzie z pewnością doda mu uroku. Istnieją jednak dodatkowe rozwiązania, która poza piękną roślinnością nadadzą mu charakteru i wzbudzą zachwyt odwiedzających nas gości.

Altana ogrodowa

, Ciekawe rozwiązania w ogrodzie

Jednym z takich pomysłów jest postawienie altany. Konstrukcje takie najczęściej wykonane są z drewna, ale można poeksperymentować z materiałami. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest użycie wysokiej jakości paneli, które sami możemy zaprojektować tworząc oryginalne wzory za pomocą pikseli. Panele wykonane są z tworzywa sztucznego w kształcie kwadratów lub prostokątów i są bardzo łatwe w montażu.  Piksele mogą posłużyć jako ozdoba ogrodzenia, a altana wykonana w ten sposób z pewnością będzie niepowtarzalną konstrukcją i miejscem odpoczynku.

Sprzęt ogrodowy z kamienia

Bardzo ciekawym ze względu na estetykę i funkcjonalnym wyposażeniem ogrodów stały się kamienne sześciany z ocynkowanej, zgrzewanej siatki. Kiedy ustawimy je obok siebie, mogą spełniać rolę siedzisk – ławek i krzeseł, natomiast ustawiane jeden na drugim zamieniają się w stół.
Jeśli chcemy skonstruować siedzisko, wystarczy wykończyć wierzch elementem drewnianym, natomiast dla uzyskania stołu należy użyć szkła. Tak wykonane meble ogrodowe są bardzo trwałe, funkcjonalne i stanowią niezwykle oryginalną ozdobę.
Gabiony – bo tak nazywają się sześciany, w ogrodach o dużej powierzchni mogą być wykorzystane jeszcze bardziej kreatywnie, np. do utworzenia labiryntu dla dzieci. Mogą być również elementem osłaniającym przed oczami niepowołanych osób.

Basen

, Ciekawe rozwiązania w ogrodzie

Dla wielu to symbol luksusu, relaksu i beztroskiej zabawy. Basen, bo o nim mowa to wymarzona część ogrodu. Jeśli już zdecydujemy się na jego wybudowanie, należy pamiętać, żeby odpowiednio go zabezpieczyć. Nadaje się do tego ogrodzenie zgrzewane punktowo, składające się z cynkowanych paneli pokrytych sztucznym tworzywem, odpornym na korozję. Można je postawić na każdej posadzce – betonowej, cementowej, albo bezpośrednio na ziemi. Warto również po kąpieli i zabawie zamknąć i zabezpieczyć kąpielisko, tak, aby dzieci i przydomowe zwierzęta nie mogły do niego wpaść.

Skalniaki i rabaty jako najlepsza dekoracja

, Ciekawe rozwiązania w ogrodzie

Jeśli nasza posesja nie jest wystarczająco duża, aby pozwolić sobie na budowę basenu, a chcielibyśmy mieć chociaż namiastkę szumu wody, warto pomyśleć o oczku wodnym z kaskadą, które otaczałby kwitnący skalniak. Można również posadzić wokół kwiaty, jednak należy je wtedy zabezpieczyć. Służą do tego specjalne siatki – są ażurowe i lekkie, dzięki czemu kwiaty są widoczne. Siatka może im również służyć jako podpora.

Miejsce dla zwierząt

Planując zagospodarowanie ogrodu, nie możemy zapomnieć o zwierzętach, które również muszą mieć swoje miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest budowa kojca, w którym nasz pupil może przebywać np. w czasie kiedy odwiedzą nas goście. Tu również można wykorzystać specjalną siatkę, która będzie mocna – odporna na gryzienie i rdzę, ale jednocześnie dyskretna.

Możemy pomyśleć również o mniejszych zwierzątkach – np. ptakach, budując dla nich specjalne domki i karmniki.

Zabezpieczenie od strony zewnętrznej

, Ciekawe rozwiązania w ogrodzie

Zabezpieczenie frontu naszego ogrodu jest bardzo ważne, po to, żeby żaden niechciany gość nie włamał się na posesję.
Trzeba to zrobić tak, aby wszystko współgrało z całością. Bardzo przydatne mogą być tu panele ozdobne, które oprócz tego, że są eleganckie i upiększają ogród, zapewniają bezpieczeństwo. Warto wybrać panele wykonane z ocynkowanych drutów stalowych – są one odporne na korozję i odkształcenia, a dzięki jakości wykonania jest to inwestycja na lata.