Budowa fundamentów i wykonanie przyłączy – niezbędne zakupy
Podstawowa czynność przy wykonaniu fundamentów to określenie rodzaju gruntu, ponieważ od tego zależy jakich materiałów będziemy potrzebować.
Np. jeśli przy robieniu wykopów stwierdzimy, że grunt jest spoisty, możemy zrezygnować z szalunków do ław, ponieważ będą wykonane szalunki ziemne. W przypadku kiedy grunt obsypuje się, szalunki będą potrzebne dla zabezpieczenia wykopów.
Materiały do wykonania fundamentów
Kolejna kwestia to beton do wykonania fundamentów – trzeba ocenić czy da się z nim dojechać samochodem i czy nie trzeba będzie zaopatrzyć się w pompę do betonu.
Jeśli ściany fundamentowe mają być murowane, a nie wylewane z betonu, należy kupić bloczki betonowe, papę oraz lepik lub grubą folię do hydroizolacji.
Pierwszy etap budowy to również czas zamawiania stali zbrojeniowej, czyli prętów różnej średnicy i drutu wiązałkowego.
Jest ona potrzebna do zbrojenia ław fundamentowych, a czasami też ścian fundamentowych, nadproży, wieńców, stropów, podłogi na gruncie i betonowych słupków, które wzmacniają ściany kolankowe.
Najlepiej od razu zamówić taką ilość zbrojenia, która wystarczy do końca budowy. W tym miejscu trzeba też pomyśleć o bezpiecznym przechowywaniu, tak, żeby nasz materiał nie stał się pokusą dla zbieraczy złomu.
Ocieplenie fundamentów
Na tym etapie budowy warto również kupić płyty styropianowe albo polistyren XPS do ocieplania, a także folię kubełkową do osłony ocieplenia.
Jeśli chodzi o wykonanie przyłączy to najczęściej zakupami zajmuje się instalator, który najlepiej wie co będzie potrzebne na tym etapie prac.
Wykonanie przyłączy
Przyłącza wykonywane są razem z budową fundamentów i z tego powodu razem z materiałem na szalunki należy kupić produkty z działu instalacyjnego, czyli rury, złączki oraz trójniki do przyłączy kanalizacyjnych i wodnych.
Potrzebne będą tu kable do podciągnięcia prądu i inne niezbędne dodatki z działo elektrycznego. Ten etap budowy to również instalacja urządzeń gruntowego wymiennika ciepła – jeśli takie będzie źródło ogrzewania domu.
Zabezpieczenie placu budowy
Bardzo ważne jest również zabezpieczenie placu budowy. Przepisy BHP określają, że ogrodzenie budowy nie może znajdować się bliżej niż 1/10 wysokości,z jakiej mogą spaść materiały budowlane.
Trzeba również pamiętać, że zabronione jest opieranie materiałów budowlanych o słupy energetyczne i konstrukcje trakcji elektrycznej.