Podstawowa czynność przy wykonaniu fundamentów to określenie rodzaju gruntu, ponieważ od tego zależy jakich materiałów będziemy potrzebować.

Np. jeśli przy robieniu wykopów stwierdzimy, że grunt jest spoisty, możemy zrezygnować z szalunków do ław, ponieważ będą wykonane szalunki ziemne. W przypadku kiedy grunt obsypuje się, szalunki będą potrzebne dla zabezpieczenia wykopów.

Materiały do wykonania fundamentów

, Budowa fundamentów i wykonanie przyłączy – niezbędne zakupyKolejna kwestia to beton do wykonania fundamentów – trzeba ocenić czy da się z nim dojechać samochodem i czy nie trzeba będzie zaopatrzyć się w pompę do betonu.

Jeśli ściany fundamentowe mają być murowane, a nie wylewane z betonu, należy kupić bloczki betonowe, papę oraz lepik lub grubą folię do hydroizolacji.

, Budowa fundamentów i wykonanie przyłączy – niezbędne zakupyPierwszy etap budowy to również czas zamawiania stali zbrojeniowej, czyli prętów różnej średnicy i drutu wiązałkowego.

Jest ona potrzebna do zbrojenia ław fundamentowych, a czasami też ścian fundamentowych, nadproży, wieńców, stropów, podłogi na gruncie i betonowych słupków, które wzmacniają ściany kolankowe.

Najlepiej od razu zamówić taką ilość zbrojenia, która wystarczy do końca budowy. W tym miejscu trzeba też pomyśleć o bezpiecznym przechowywaniu, tak, żeby nasz materiał nie stał się pokusą dla zbieraczy złomu.

Ocieplenie fundamentów

, Budowa fundamentów i wykonanie przyłączy – niezbędne zakupyNa tym etapie budowy warto również kupić płyty styropianowe albo polistyren XPS do ocieplania, a także folię kubełkową do osłony ocieplenia.

Jeśli chodzi o wykonanie przyłączy to najczęściej zakupami zajmuje się instalator, który najlepiej wie co będzie potrzebne na tym etapie prac.

Wykonanie przyłączy

, Budowa fundamentów i wykonanie przyłączy – niezbędne zakupyPrzyłącza wykonywane są razem z budową fundamentów i z tego powodu razem z materiałem na szalunki należy kupić produkty z działu instalacyjnego, czyli rury, złączki oraz trójniki do przyłączy kanalizacyjnych i wodnych.

 

 

, Budowa fundamentów i wykonanie przyłączy – niezbędne zakupyPotrzebne będą tu kable do podciągnięcia prądu i inne niezbędne dodatki z działo elektrycznego. Ten etap budowy to również instalacja urządzeń gruntowego wymiennika ciepła – jeśli takie będzie źródło ogrzewania domu.

Zabezpieczenie placu budowy

, Budowa fundamentów i wykonanie przyłączy – niezbędne zakupyBardzo ważne jest również zabezpieczenie placu budowy. Przepisy BHP określają, że ogrodzenie budowy nie może znajdować się bliżej niż 1/10 wysokości,z jakiej mogą spaść materiały budowlane.

Trzeba również pamiętać, że zabronione jest opieranie materiałów budowlanych o słupy energetyczne i konstrukcje trakcji elektrycznej.