Pierwszym etapem budowy domu jest wykonanie projektu, załatwienie wszelkich formalności oraz uzbrojenie terenu. Wielu inwestorów w celu zmniejszania kosztów budowy domu, decyduje się na wybór gotowego projektu z katalogu.

Należy jednak pamiętać, że do określonej przez biuro ceny za dokumentację, musimy doliczyć koszt adaptacji projektu do określonej działki i wymagań inwestora. Cena taka może być zależna od ilości wprowadzanych zmian oraz dodatkowych dokumentów. Jeśli nasze oczekiwania są niestandardowe, lepiej zamówić projekt indywidualny.

Kosztorys

, Budowa domu – koszt poszczególnych etapów pracyKolejnym krokiem jest kosztorys. Nie mamy obowiązku zamawiać profesjonalnego kosztorysu, ale może nas to uchronić przed przykrymi niespodziankami. Orientacyjne koszty budowy możemy oszacować bezpłatnie za pomocą kalkulatorów budowlanych, które są dostępne w internecie, ale za szczegółowy kosztorys wykonany przez specjalistę, będziemy musieli zapłacić.

Podłączenie  instalacji oraz doprowadzenie mediów

, Budowa domu – koszt poszczególnych etapów pracyPodłączenie wszystkich niezbędnych instalacji oraz doprowadzenie mediów, zależne jest od uzbrojenia terenu budowy oraz ich długości. Na cenę w znacznej mierze wpływa odległość mającego powstać budynku od istniejących mediów.

Jeśli chodzi o koszty jakie poniesiemy za przygotowanie placu budowy, to można je obniżyć dzięki wypożyczeniu niezbędnego wyposażenia.

Opłacalne jest również znalezienie wyposażenia używanego np. używanej siatki na ogrodzenie tymczasowe. Koszty jakie poniesiemy na pierwszym etapie budowy wahają się od 8600 do 15300 zł

Stan zerowy, czyli roboty ziemne oraz fundamenty

, Budowa domu – koszt poszczególnych etapów pracyKolejny etap to stan zerowy, czyli roboty ziemne oraz fundamenty.
Przygotowanie do wykonania fundamentów stanowi odrębny element kosztorysu.

Do ich wykopania najczęściej zamawiamy koparkę. Kopanie ręczne jest bardziej czasochłonne i kosztuje więcej, ponieważ trzeba zapłacić robotnikom.

Wszystkie prace związane z wykonaniem fundamentów obejmują: wykonanie fundamentów, wymurowanie ścian fundamentów z izolacją termiczna i przeciwwilgociową, wykonanie zasypki i zagęszczenie warstwami. Jeśli chcemy wykonać fundament pod ścianę trójwarstwową, koszty będą nieco większeKoszty na tym etapie to 15000- 25000 zł

Stan surowy, czyli ściany, kominy i stropy

, Budowa domu – koszt poszczególnych etapów pracyNastępny etap to stan surowy, czyli ściany, kominy i stropyKoszty jakie poniesiemy za wykonanie ścian zewnętrznych w małym stopniu zależą od wybranego materiału. Większe różnice wynikają z wyboru docelowych rozwiązań – np. ściana jednowarstwowa czy wielowarstwowa.
Najdroższym elementem na tym etapie są stropy – duże znaczenie ma tutaj liczba kondygnacji domu.

Koszty jakie poniesiemy na tym etapie budowy wahają się od 71000 do 120000 zł.

Zadaszenie budynku

, Budowa domu – koszt poszczególnych etapów pracyZadaszenie budynku – tutaj koszt zależy od jego kształtu, liczby połaci, materiału pokryciowego – jednym słowem od stopnia skomplikowania dachu.

Jeśli nie jest to konieczne, najlepiej zrezygnować z kosztownego, sztywnego poszycia i zastąpić je nowoczesnymi membranamizmniejszy to koszty tego etapu w dużym stopniu.

Zadaszenie budynku to kwota od 29000 do 40000 zł.

Stan surowy zamknięty, czyli stolarka okienna i drzwiowa

, Budowa domu – koszt poszczególnych etapów pracyKolejny etap to stan surowy zamknięty, czyli stolarka okienna i drzwiowa.
Tutaj ceny zależą od kształtu, wielkości, materiału z jakiego wykonane są drzwi i okna, a także ich funkcjonalności i parametrów termicznych. W przypadku domu energooszczędnego koszt okien może być nawet dwa razy większy.

Łączna suma to 10000- 20000 zł

Stan deweloperski domu

, Budowa domu – koszt poszczególnych etapów pracyStan deweloperski domu – czyli wykonanie elewacji zewnętrznej, ocieplenie ścian, podłączenie wszystkich instalacji, wykonanie posadzek i tynków, sufitów, ocieplenie poddasza, położenie parapetów.

W zależności od standardu domu koszty mogą się wahać od 72000 d0 77000 zł.

Wykończenie wnętrz

, Budowa domu – koszt poszczególnych etapów pracyOstatni etap to wykończenie wnętrz. Ciężko jest obliczyć koszt prac jakie są tu wykonywane, ponieważ jest to zależne od standardów domu, indywidualnych gustów i wymagań.

Może to być przedział od 80000 do 150000 zł.

 

Fotowoltaika – oszczędność z BAT

Pomagamy na każdym etapie – od dostarczenia pomysłu po udogodnienia związane z dokonywaniem płatności oraz transportem materiałów we wskazane miejsce. Nasi handlowcy dysponują specjalistyczna wiedzą i zapewniają indywidualne przewodnictwo w świecie materiałów budowlanych. Wypełnij formularz by zapytać o cennik i umówić się z nami na spotkanie.

Może Cię zainteresować :

Fotowoltaika – BAT

Czy wiesz kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Bat – najlepsze składy budowlane na pomorzu