Wybór materiału do wzniesienia ścian to dla wielu nie tylko pierwsza, ale i najważniejsza decyzja podejmowana przy budowie domu. Warto więc dobrze przemyśleć tę inwestycję, ponieważ jeśli postawimy na  dobre materiały, zaoszczędzimy na późniejszej eksploatacji domu.

Przy wyborze nie powinniśmy kierować się ceną materiałów. Warto natomiast rozpatrzyć swoją decyzję pod kątem:

– ciepłochłonności, akustyki, łatwości budowania,
– ocieplenia i wykończenia.

, Budowa domu – jakie materiały wykorzystać przy wznoszeniu ścian?

Najbardziej polecane materiały ścienne to:

pustaki ceramiczne – najbardziej tradycyjne obok cegieł ceramicznych. Ich skład to glina, piasek i woda. Pustaki mogą być pełne, drążone, mają różne  rozmiary i klasy wytrzymałości. Przy budowie ścian nośnych coraz częściej stosuje się pustaki MAX, SZ, U. Bardzo dobrze sprawdzają się pustaki ceramiczne Porotherm,

–  bloczki betonowe – najchętniej wybierane to te z betonu komórkowego, inaczej zwanego gazobetonem. Są lekkie i ciepłe, ponieważ znajdują się w nich pęcherzyki powietrza. Ściany jednowarstwowe buduje się z bloczków od 36,5 do 48 cm grubości, a dwuwarstwowe od 24 do 30 cm grubości,

, Budowa domu – jakie materiały wykorzystać przy wznoszeniu ścian?

– silikaty – bloki wapienno – piaskowe, bardzo wytrzymałe, o dobrych właściwościach akustycznych, niepalne – gwarantujące bezpieczeństwo pożarowe,

Przy wyborze materiału na ściany warto porównać i sprawdzić jego najważniejsze cechy, czyli:

– Właściwości termiczne – izolacyjność termiczna to jeden z najważniejszych parametrów ścian zewnętrznych. Określa ją współczynnik U- czym niższy tym lepiej.  Obowiązujące przepisy określają, że gotowa ściana powinna mieć współczynnik U=0,3.
Najcieplejsze materiały to ceramika poryzowana, beton komórkowy i keramzytobeton. Ściany takie- nawet jednowarstwowe nie wymagają dodatkowego docieplania.

, Budowa domu – jakie materiały wykorzystać przy wznoszeniu ścian?

– Właściwości akustyczne – izolacyjność akustyczna- czym większa tym lepsza. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się silikaty lub ceramika tradycyjna. Gorsze właściwości ma na tym polu beton komórkowy.

– Wpływ na mikroklimat w domu – korzystny mikroklimat zapewnią materiały dobrze akumulujące ciepło i parę wodną. Pod tym względem również warto wybrać wyroby silikatowe, które wchłaniają wilgoć i oddają ją, kiedy powietrze robi się zbyt suche.

, Budowa domu – jakie materiały wykorzystać przy wznoszeniu ścian?

– Odporność na czynniki atmosferyczne – tutaj trzeba porównać nasiąkliwość materiałów. Im jest mniejsza tym lepiej.  Pod tym względem godne polecenia są silikaty,  niektóre wyroby ceramiczne i keramzytobeton.