Beton komórkowy to dość powszechnie stosowany w budownictwie materiał. Warto jednak przed zakupem poznać jego właściwości, aby móc je w pełni wykorzystać i dostosować do swoich potrzeb. W pierwszej kolejności, zobaczmy co o materiale mówi sam producent.

, Beton  komórkowy Ytong pod lupą – poznaj właściwości materiału

Do produkcji bloczków Ytong stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Skład taki decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej.

Bardzo dokładny dobór surowców i starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.

, Beton  komórkowy Ytong pod lupą – poznaj właściwości materiału

Beton komórkowy Ytong łączy w sobie dwie najważniejsze dla budownictwa mieszkaniowego cechy: wytrzymałość i izolacyjność termiczną, którą gwarantują miliony małych porów. Wszystkie produkty Ytong, charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej.

Zarówno ściany jedno – i dwuwarstwowe wzniesione w tej technologii gwarantują optymalny mikroklimat pomieszczeń oraz charakteryzują się powolnym oddawaniem ciepła. Daje to wysoki komfort cieplny pomieszczeń: zimą jest ciepło, latem – chłodno.

, Beton  komórkowy Ytong pod lupą – poznaj właściwości materiału

Z punktu widzenia inwestora, kiedy wybieramy materiał do wznoszenia ścian, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Na pierwszym miejscu jest oczywiście jakość i trwałość materiału. W dalszej kolejności należy zastanowić się nad:

  • lokalizacją – okolica, w której powstanie nasz dom jest bardzo ważnym elementem, ponieważ samo możemy stworzyć mikroklimat w budynku znając parametry paro-przepuszczalności i nasiąkliwości. Ponadto możemy decydować o poziomie dźwięku docierającego z zewnątrz, dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej.
  • energooszczędnością – tutaj musimy skoncentrować się na izolacji termicznej i parametrach cieplnych, ponieważ ma to wpływ na oszczędności- chociażby w przypadku opału.

Ponadto istotna jest też dostępność materiału, szybkość jego montażu oraz komplementarność produktów sprzedawanych systemowo. Warto również wcześniej zaplanować metodę docieplenia budynku i pamiętać o kosztach dodatkowych np. gdybyśmy wybrali zwykłe pustaki, które wymagają zastosowania zaprawy.

, Beton  komórkowy Ytong pod lupą – poznaj właściwości materiału

Decydując się na zakup betonu komórkowego Ytong, dobrze jest wiedzieć jakie zdanie mają o nim inwestorzy i handlowcy. Zalety materiału, które podkreślają to przede wszystkim: szybkość, łatwość i komfort budowania.

Ytong powstaje w technologii murowania na P+W  oraz zaprawę cienkowarstwową, co dodatkowo gwarantuje oszczędność jeśli chodzi o ilość stosowanej zaprawy i zniwelowanie mostków termicznych.

, Beton  komórkowy Ytong pod lupą – poznaj właściwości materiału

Bardzo ważna jest też jakość wykonania. Beton komórkowy jest równy i dokładnie docięty przy zachowaniu wszystkich wymiarów. Dzięki temu w trakcie montażu zużywa się mniej kleju, a późniejszych etapach – tynku.

Producent oferuje cały system, tj. klej, nadproża i strop, a to również zapobiega stratom ciepła. Dodatkowo ułatwieniem w montażu są uchwyty na bocznych ściankach bloczków, a beton komórkowy Ytong można łatwo ciąć i bezproblemowo kłaść na ścianie.

, Beton  komórkowy Ytong pod lupą – poznaj właściwości materiału

Materiał jest bardzo lekki, a przy tym zachowuje doskonałe parametry wytrzymałości. Inną cechą, która chwalą inwestorzy i handlowcy jest energooszczędność materiału. Ma on dobre parametry cieplne i termoizolacyjne, co zmniejsza straty ciepła i obniża koszty za ogrzewanie.

Ponadto należy podkreślić, że:

  • kupując bloczki Ytong, unikniemy uszkodzeń na palecie, ponieważ materiał się nie skleja i nie trzeba go „rozbijać” na pojedyncze sztuki.
  • jest to materiał estetyczny- budynek wygląda ładnie jeszcze przed wykonaniem elewacji,
  • produkt jest naturalny i całkowicie niepalny co zwiększa bezpieczeństwo użyłkowania.